Ejendomsskat
Hvem er omfattet og hvad skal jeg betale i ejendomsskat?
Alle borgere, som ejer en ejendom eller en grund i Stevns Kommune skal betale ejendomsskat. Ejendomsskatten kaldes også for grundskyld og grundskyldspromillen er i år 2012 fastsat til 21,52. Det betyder, at du skal betale 21,52 promille af den offentlige grundværdi i ejendomsskat. Sammen med ejendomsskatten opkræves også gebyr for rottebekæmpelse.
Hvornår skal jeg betale ejendomsskat ?
Ejendomsskattebilletten udsendes hvert år i januar måned og skal betales over to gange. Indbetalingskort til begge rater er vedlagt i forbindelse med udsendelsen.
- 1. rate skal betales senest 10. februar – dækker perioden 1/1-30/6
- 2. rate skal betales senest 10. august – dækker perioden 1/7-31/12
Betalingsservice (BS)
Hvis din ejendomsskat er tilmeldt Betalingsservice vedlægges indbetalingskort ikke. Du bør dog altid kontrollere, at beløbet står på den betalingsoversigt du modtager fra BS, og at beløbet er afregnet til Stevns Kommune.
Er din ejendomsskat ikke tilmeldt Betalingsservice vedlægges indbetalingskort. Ønsker du at tilmelde din ejendomsskat til BS, kan du finde oplysningerne til BS på indbetalingskortet. Tilmelding skal ske via dit Pengeinstitut.
E-Boks
Har du tilmeldt ejendomsskatten til E-boks, skal du være særlig opmærksom på, at du modtager din ejendomsskattebillet samt evt. indbetalingskort elektronisk.
Ejerskifte
Husk at aflevere skattebillet og evt. indbetalingskort til den nye ejer, samt evt. afmelding til Betalingsservice.
For sen indbetaling af ejendomsskat
Ved for sen betaling skal der betales renter. Ved udsendelse af rykkerskrivelse skal der betales et gebyr på 250 kr.