Rekordstort hold fra Stevns Kommune til DHL-stafet

Stevns Kommune deltager for 6. år i træk i DHL-stafetten i Fælledparken. Denne gang med et rekordstort antal tilmeldte - 140 løbere fordelt på 28 hold.

’Vi er ca. 1.600 medarbejdere i Stevns Kommune på mere end 40 arbejdspladser, og det er imponerende, at så mange har meldt sig til at løbe i DHL-stafetten. For hvert år vi har været med, er tilslutningen steget, og i år er det ca. 10 % af medarbejderne, der deltager, og kommunens arbejdspladser er bredt repræsenteret. De mange løbere bliver bakket op af de kolleger, der har meldt sig på banen som heppere’, fortæller kommunaldirektør Per Røner. Han fortsætter:

’DHL-stafetten bliver kaldt for Danmarks største firmafest, og det er en rigtig god anledning til at lære nogle af kollegerne bedre at kende under nogle andre forhold, end der er inden for normal arbejdstid. Når løberne har gennemført de 5 km, kan de se frem til at hygge og spise med kollegerne’, slutter Per Røner, der også i år selv stiller op som løber.

 

Billede - DHL-stafet

Stevns Kommune stiller igen i år med et stærkt hold til DHL-stafetten i Fællesparken. 

 

Kontakt:
Stevns Kommune
Per Røner
Kommunaldirektør
Tlf.: 56 57 50 20 
Mobil: 21 70 04 21
proener@stevns.dk

Send sikker e-mail:
Sikker e-mail til Stevns kommune